Dobór sterownika plc

Jak dobrać sterownik plc?


Pytanie z jednej strony proste, z drugiej złożone. Otóż sterowniki PLC mają jakieś cechy które określają ich predyspozycje do instalacji na obiekcie, linii produkcyjnej lub maszynie.

Więc dobór sterowników plc powinien być uzależniony od tego do czego będzie przeznaczony. Inny będzie zastosowany w galerii handlowej, inny w rozlewaczce do napojów.

Co musimy określić, aby poprawnie dobrać sterownik plc?

  1. Zasoby pamięci jakie będą nam potrzebne
  2. Ilość sygnałów binarnych i analogowych
  3. Opcje komunikacji
  4. Budżet jakim dysponujemy

Przeanalizujmy więc naszą prostą rozlewaczkę. Składa się ona ze zbiornika w którym jest czujnik ciśnienia analogowy, pompa dolewająca, przepływomierz, transporter, elektrozawór i 3 czujniki obecności, przycisk start, stop, bezpieczeństwa. Ponadto sygnał awarii pompy, awarii transportera i komunikacja z panelem hmi po ethernecie.

Nasz sterownik plc musi mieć minimum:

  • 1 wejście analogowe
  • 1 szybkie wejście binarne
  • 8 wejść binarnych
  • 3 wyjścia binarne
  • port ethernet

Ad.1 Do takiego programu jaki będzie potrzebny w tej maszynie nie będziemy potrzebować dużych zasobów pamięci. Niemalże każdy sterownik plc pod tym względem będzie pasować. Oczywiście nie mylić z przekaźnikami programowalnymi.

Ad.2 Ilość sygnałów nie jest duża, jednak występują tutaj zarówno sygnały analogowe (tutaj trzeba doprecyzować jakie nam są potrzebne) oraz szybkie, więc taki PLC musi być wyposażony w szybki licznik (doprecyzować jaka częstotliwość będzie zliczana).

Ad.3 Opcje komunikacji: Wymagany port ethernetowy, więc albo wybieramy PLC które ma już zabudowany, albo instalujemy moduł lub płytkę ethernetową potrzebną do komunikacji z HMI.

Ad.4 Budżet do tej inwestycji wcale nie musi być duży. Oczywiście możemy sięgnąć po PACa i zapłacić tylko za to, że go mamy, ale wykorzystamy go w kilku procentach. Lepiej zastosować PLC kompaktowy i wybrać taki który będzie miał zainstalowaną możliwie największą opcję która nam jest potrzebna.

Jeśli inwestor nie lobbuje za tym, żeby umieścić konkretnego producenta sterowników PLC zaproponujcie takie które są mało awaryjne, dostępne, rozsądne cenowo i w programowaniu których czujecie się dobrze.

Co ważne to nigdy nie proponujcie zabawek nie przeznaczonych do przemysłu bo to się mści i więcej będziecie poświęcać się serwisowi niż zaoszczędzicie na sterowniku PLC.