Podpięcie sygnałów binarnych w PLC Delta Electronics

Zaczniemy od wejść binarnych. Jak wiemy można je podłączyć w sterownikach plc Delta Electronics dwojako. W logice PNP i NPN.

Zacznijmy więc od logiki PNP gdyż jest częściej w europie stosowana.

Seria Slim to sterowniki plc delta mająca u góry zaciski wejściowe, aby obsługiwała nam logikę PNP musimy na zacisk S/S podłączyć minus, a sterować plusem zaciski X... Na poniższym zdjęciu widać to zarówno od strony podpiętego czujnika jak i styku np. przycisku.Dla logiki NPN w sterowniki plc delta musimy okablować w następujący sposób. Na zacisk S/S podpinamy plusa, a zaciski wejściowe X sterujemy minusem. Na poniższym zdjęciu jest pokazane jak to podłączyć. Taka logika jest częściej spotykana w azjatyckich urządzeniach.


Z wyjściami binarnymi wiąże się trochę więcej zachodu. Ogólnie w sterownikach PLC Delta Electronics jest możliwość wyboru typu wyjść jako przekaźnikowe, tranzystorowe PNP i tranzystorowe NPN.

Dla wyjść przekaźnikowych można odbiornik podłączyć w następujący sposób:

1. Przy zasilaniu prądem przemiennym na zacisk C0 podpinamy jeden z przewodów zasilających np. może to być faza (L). Na zacisk wyjściowy Y podpinamy jeden przewód odbiornika. Zaś drugi z przewodów odbiornika podpinamy do drugiego przewodu zasilającego np. neutralnego (N)
2. Kolejnym sposobem możliwości podpięcia odbiornika do wyjść przekaźnikowych jest sterowanie plusem. Zasilanie - plus podpinamy do C0, wyjście Y do jednego z przewodów odbiornika. Minus zasilania podpinamy do drugiego przewodu odbiornika.3. Kolejnym bardzo zbliżonym w sterowaniu z wyjściem przekaźnikowym jest możliwość sterowania minusem. Na zacisk C0 podajemy minus, wyjście Y podajemy na jeden z przewodów odbiornika, na drugim przewodnie odbiornika ląduje plus z zasilania.4. Następną opcją jest użycie wyjść tranzystorowych. Dla logiki sterowania plusem podłączamy plus na zacisk UP. Na zacisk ZP podajemy minus. Wyjścia Y podłączamy do odbiornika, zaś drugi przewód odbiornika do minusa.


5. Podobnie jak powyżej mamy możliwość tym razem sterować minusem nasz odbiornik. Na zacisk ZP podajemy minus, na UP plus. Wyjście Y podajemy na jeden przewód odbiornika, zaś drugi z przewodów odbiornika podpinamy pod plus zasilania.


Wszystkie te przykłady pokazują pewne możliwości podpięcia odbiorników, jednak sterowniki plc Delta Electronics mają również ograniczenia. Są to częstotliwość czy też moc dopuszczalnych odbiorników. Projektując swój system pamiętajmy o tym, abyśmy optymalnie dobrali odpowiednie moduły.