Przekaźniki programowalne NEED Relpol - programowanie

Co jakiś czas pada pytanie w jaki sposób programujemy przekaźniki NEED Relpol?

Otóż patrząc po kolei potrzebujemy kilka rzeczy. Po pierwsze ze strony Relpola pobieramy oprogramowanie PC-NEED.Celowo nie piszę wersji gdyż zmienia się ona na przełomie czasu. Jeśli wiemy jaki będziemy mieć sterownik dokupujemy odpowiedni przewód do niego. Może to być np. NEED-PC-15C który ma złącze B i złącze USB.

Gdy już mamy oprogramowanie zainstalowane, kabelek podłączony do sterownika zaczynamy zabawę.

Uruchamiamy NEED-PC, klikamy nowy projekt i wybieramy nasz sterownik. Ponadto wybieramy język programowania STL lub LAD, szerokość kolumn (domyślnie 7) i klikamy ok. Na nasz test wybraliśmy programowanie drabinkowe LAD.


Zacznijmy trochę od końca. Abyśmy mogli się w ogóle z naszym steronikiem NEED dogadać musimy ustawić komunikację. Klikamy konfiguracja i wybieramy sobie odpowiedni port COM lub USB.


Klikając lewym przyciskiem w jakieś pole podświetla nam się na żółto, klikając prawym pojawia nam się menu gdzie możemy wybrać sobie rodzaj zmiennej. Oczywiście możemy wybrać styk normalnie otwarty lub zamknięty. Jako typ może to być styk wejścia, wyjścia , licznika, czasówki czy markera itp.


Po kliknięciu w jakiś obiekt możemy nadać mu adres lub nazwę. Przydaje się to często aby łatwiej było zapamiętać. 


Na ciemniejszych kolumnach możemy rysować linie lub rozdzielać, na jaśniejszych wstawiamy zmienne. Możemy też wrzucać komentarze.Robimy kompilację F7 lub klikając Narzędzia-kompilacja i pojawia się błąd kompilacji. Otóż przekaźniki programowalne zazwyczaj tak mają, że nie można zrobić odczepu w ten sposób


Aby pracowało to tak samo wykonujemy to w ten sposób


Oczywiście nie ma kłopotu z dokładaniem równoległych zmiennych.


Po wszystkim klikamy zapis do przekaźnika (u góry po środku ikona układu z czerwoną strzałką) i cieszymy się działającym programem.


Oczywiście przekaźniki programowalne NEED Relpol obsługują znacznie więcej możliwości niż standardowy układ stykowy. Posiadają szybkie liczniki, układy czasowe, funkcje RS, komparator, zegar RTC i wiele innych. Są przeznaczone do prostych urządzeń i maszyn i w zupełności zastępują tradycyjne układy stykowe.