Sterownik PLC Fatek do stołu obrotowego

Jednym z ciekawych tematów w ostatnim czasie było wykonanie sterowania stołem obrotowym do dużej wiertarki. Urządzenie miało nawiercać określoną liczbę otworów po całej średnicy kryzy. Z wielkim zapałem wzięliśmy się do pracy rozpoczynając od określenia potrzebnych materiałów.

Wytypowaliśmy sterownik plc fatek, panel hmi oraz serwonapęd.

Oczywiście pulpit sterowniczy i inne potrzebne materiały. Sercem urządzenia był sterownik plc fatek FBs-44MNT2-AC

Dzięki zastosowaniu właśnie tego sterownika plc uzyskaliśmy dużą rozdzielczość układu wraz z szybką obsługą sygnałów wyjściowych. Sterownik PLC Fatek FBs-44MNT2-AC ma możliwość generowania szybkich sygnałów różnicowych o częstotliwości nawet 920kHz.

Z reguły nie wykorzystuje się aż takich prędkości, jednak tutaj aby uzyskać bardzo dużą dokładność musieliśmy ustawić przekładnię elektroniczną serwa na niskich wartościach. Po zmontowaniu szafy oraz instalacji oraz sensoryki przyszła kwestia oprogramowania. Do programowania sterowników fatek używamy programu WinProladder. Napisaliśmy algorytm z funkcją bazowania oraz wyznaczania, zestawiliśmy komunikację z serwem i panelem HMI. Po uruchomieniu serwo przeszło auto-tuning aby dopasować obiekt. Nasz stół obrotowy został wyposażony dodatkowo w wejścia i wyjścia binarne które zostały podpięte do linii.

Obecnie pracuje około 16 godzin dziennie na produkcji.