System prowadzenia wstęgi

Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie "Czym jest system prowadzenia wstęgi i po co go stosować?"

Otóż w wielu maszynach takich jak bobiniarki, laminatory, drukarki, przewijarki, odwijaki czy nawijaki istnieje wielka możliwość, że materiał np. papier czy folia będzie nam uciekać. W tym przypadku wstęgę należy tak wypozycjonować aby równo odwijała lub nawijała się względem maszyny.

Istnieją dwa rodzaje systemów prowadzenia wstęgi. Pierwszy to system wałków w którym zmieniamy kąt przez co "znosi nam" wstęgę.

Drugim i moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie wałka nawijającego lub odwijającego na przesuwnej platformie. System prowadzenia wstęgi działa wtedy bardziej stabilnie, a sam przewijany materiał nie jest podatny na uszkodzenia.

W związku z tym, że na bobiniarce było już nasze sterowanie ilość dołożonych elementów została diametralnie pomniejszona. Do istniejącego sterownika plc delta został wgrany zmodyfikowany program.

Wizualizacja została dostosowana do istniejącej na maszynie, aby komponowała się z pozostałymi elementami. Nad całością czuwał sterownik plc Delta, a jako element wykonawczy był serwonapęd. Całość przesuwała element z rolką ważący około 1000 kg.

Na panelu umieściliśmy ustawienia odpowiadające za prędkość przesuwu, krok, wybór prawej czy lewej strony prowadzenia wstęgi oraz czasy. Oprócz tego sterownik PLC Delta umożliwił nam detekcję alarmów oraz funkcję szukania krawędzi. Całość systemu automatyki zainstalowana została w istniejącej szafie.

Po zakończeniu integracji przeprowadziliśmy autotuning i uruchomienie. po doborze parametrów system działa wykrywając nawet mocno transparentne folie zapewniając dokładne nawijanie rolki.